About

Alpugan Architecture is a studio for architecture, urbanism and design, allrooted in sustainability and founded by Boğaç Alpuğan in 2003. Since then, he and the team around him have established an international practice with a world wide reputation. With offices across the globe, we work as a single studio that is both ethnically and culturally diverse.

We start out to do something by knowing that “Architecture” means design. Architecture and design create places by being life’s indispensability. Thereby, we focus on to present the best user experience at architectural design. Whether we build a new building or make some changes at our own working office, more than our aims or profitability we want to be sure about that we served you at the end. Our main idea is clear and simple. Ethical, Ecology (Sustainability) and Economy. Besides, by developing new ideas and designs for preparing perfect places and we believe in the necessity of you not to think as “what would it look like if it had designed differently”. We exactly know that what we design and how we can make it better when we designing with our large group which has focussed on the problems came out from design. Our experience and no end of trials make us to provide innovations for users by using the true knowledge and genuine designs when we face with complicated structures and designs. Determination that we have to improve our research, help us to use what we learned at our new designs. We give the power of research to find the designs which are not designed yet. With the designs which always enlarge in users life we aim to help them to reach comfort and have more benefits from these designings. We think being very best on Designing, is the beginning not the last point to be reached. We set new aims which we can not reach yet because we know that we will go further than we think by working to reach that aims. By innovation and trying, we are purposing to create well-thought designs and improving them in unexpected shapes. Even though you don’t know what you want, it’s our issue that to find an answer about designing and architecture not yours. With our team we create new designs by knowing what you need even you didn’t talk about them yet. The thing we want to succeed is make a difference in your life by these kind of changes.

Biz “Mimarlık’ın” tasarım demek olduğundan yola çıktık. Mimarlık ve tasarım hayatın vazgeçilmezliği olarak mekânları oluşturur. Dolayısıyla, mimari tasarımında en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklanırız. İster yeni bir bina yapalım, ister kendi ofisimizde değişiklik yapalım; kendi hedeflerimizden ve karlılığımızdan çok, nihai olarak size hizmet ettiğimizden emin olmaya çalışırız. Ana fikrimiz açık ve basittir. Etik, Ekoloji (Sürdürülebilirlik) ve Ekonomi. Ayrıca yeni düşünceler ve tasarımlar geliştirip, bunların kusursuz mekânlar oluşturmaları ve sizi “farklı bir şeklide tasarlansaydı nasıl olurdu” diye düşünmek zorunda bırakmamaları gerektiğine inanırız. Her hangi bir şey tasarlarken, tasarıma ait sorunları çözmeye odaklanmış geniş grubumuz ile neyi iyi tasarladığımızı ve bunu daha iyi nasıl yapabileceğimizi biliriz. Karmaşık strüktürler veya tasarımlar karşısında, tecrübemiz ve bitmek bilmeyen denemelerimiz, kullanıcı için doğru bilgiyi kullanarak yenilikler ve özgün tasarımları üretmemizi sağlar. Araştırmamızı geliştirme kararlılığımız, öğrendiklerimizi yeni tasarımlarda uygulamamızda yardımcı olur. Araştırmanın gücünü daha önce tasarımlanmamışı bulmaya veririz. Kullanıcıların yaşamlarında sürekli olarak genişleyen tasarımlar ile birlikte konfora erişmelerine ve tasarımlardan daha da fazla faydalanmalarına yardımcı olmayı amaçlarız. Tasarımda çok iyi olmayı, ulaşılacak son nokta olarak değil, bir başlangıç olarak görürüz. Henüz erişmemizin mümkün olmadığı hedefler belirleriz çünkü bu hedeflere ulaşmak için çalışırken beklediğimizden daha ileriye gideceğimizi biliriz. Yenilik ve deneme yoluyla, iyi düşünülmüş tasarımlar yaratmayı ve bunları beklenmedik şekillerde geliştirmeyi amaçlarız. Ne istediğinizi tam olarak bilmeseniz bile, tasarıma veya mimariye ait bir yanıt bulmanız sizin değil bizim meselemizdir. Bütün ekibimiz ile sizin dile getirmediğiniz ihtiyaçlarınızı dahi bilerek yeni tasarımlar yaratırız. Bizim yapmak istediğimiz bu tür değişiklikler sayesinde sizlerin hayatında fark yaratabilmektir.

Team

Boğaç Alpuğan
Bogac Alpugan

Founding Architect

Serhan Bozkurt
Serhan Bozkurt

System Engineer

Egecan
Egecan Demiragac

Web Specialist

Creative thinkers, clever designers

superheroes apply here.

BIM Services - Architectural, Structural,
MEP & Point Cloud to BIM

BIM is an abbreviation of “Building Information Modelling”. These set of services are also known as “Virtual Construction Modelling” which means that we can virtually construct a 3D geometry digitally before the actual construction process begins. This process helps us to collaborate multiple design disciplines within a unified model instead of reviewing and working upon separate disciplines or drawings.

Partners

  • LivPlus
  • BIMSOFT
  • LUMION
  • SAPA
  • GRAPHISOFT
  • SUNIS BLUE RESIDENCE
  • POLL PRODUCTION

Contact

Architectural Studio

1378 sokak No.6/11 Kültür Mahallesi Alsancak
İzmir - Turkey